Świetlica wiejska w Gnojniku
Zespół „Fantazja” działający przy Centrum Kultury w Gnojniku.
Ich kariera muzyczna trwa zaledwie kilka miesięcy (od marca 2010 r.) jednakże w tym czasie zespół „Fantazja” zdołał odnieść już wiele sukcesów, m.in. zdobycie wyróżnienia podczas 24 Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych w Zawoi oraz I miejsce w Przeglądzie Piosenki Religijnej o „Statuetkę Błogosławionego o Szymona” w Lipnicy Murowanej. Trzeba dodać, że na tym konkursie pokonały swoje koleżanki zespół „Fortis”. Zespół „Fantazja” to 5 fantastycznych dziewcząt uczennic 3 i 5 klasy szkoły podstawowej. Wielki talent dziewczynek kontrastuje z ich niewysokim wzrostem. Jedyna osoba postawnie wyglądającą na scenie jest ich opiekun – Jerzy Migacz. Dziewczęta rozkochały w sobie już niejedną publiczność, dziś szansa przed nami.
Julia Sikora – keyboard,
Weronika Pasek – gitara akustyczna,
Natalia Migacz – gitara basowa,
Renata Migacz – perkusja,
Natalia Zając – wokal.

Zespół instrumentalno - wokalny „Fortis”
Fortis – siłą tego zespołu jest nie tylko wspaniały mocny wokal, ale także młodość i entuzjazm, bijący z ich oczu i zarażający odbiorców. Ci młodzi ludzie są pełni wiary w dobre strony świata i to przekonanie sprawia, że nie sposób nie zachwycić się ich piosenkami. Występy tej formacji są gwarancją doskonałej zabawy, czasem zadumy – zawsze jednak wspaniałego, satysfakcjonującego kontaktu z muzyką. Zespół założony został w październiku 2008 r. W skład grupy wchodza uczennice szkoły średniej. Grupa powstała na bazie istniejącego wcześniej zespołu „Pokolenie”. Próbowali swoich sił na „Spotkaniach czwartkowych” i innych mniejszych imprezach organizowanych w Centrum Kultury. Determinacja do tego, aby stworzyć zespół powiodła się. Obecnie grupa doskonali swój warsztat wokalny i instrumentalny, ćwicząc aranżację kolejnych piosenek. Śpiewają różnorodny repertuar. Zdążyli się zaprezentować podczas koncertu poświęconego Janowi Pawłowi II, na mikołajkach, jubileuszu par małżeńskich, opłatku gminnym, koncercie charytatywnym w Lipnicy Murowanej, Dniach Gminy Gnojnik, Balu pod Gwiazdami, imprezach plenerowych w Domosławicach, Czchowie, Faliszewicach, Jadownikach oraz na Sylwestrze w Szalowej. Zespół prowadzi p. Jerzy Migacz.
Do tej pory zespół zdążył zdobyć takie nagrody, jak np. I miejsce w Przeglądzie Piosenki Pielgrzymkowej o „Statuetkę Świętego Szymona” w Lipnicy Murowanej, wyróżnienie w Wojewódzkim Przeglądzie Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski”, I miejsce w XX Przeglądzie Piosenki Religijnej w Lipnicy Murowanej, I miejsce w Festiwalu Chrześcijańskiej Muzyki Młodzieżowej „Barka 2009”, II miejsce i srebrna muszla w Powiatowym konkursie Kolęd i Pastorałek w 2010 r. i I miejsce w tym samym konkursie kolęd w roku 2011r. oraz wiele innych nagród których nie sposób wszystkich wymienić.
Aleksandra Sikora - wokal,
Kinga Sikora – gitara elektryczna i akustyczna,
Justyna Strzesak - perkusja,
Ewa Strzesak – gitara basowa,
Ewa Wiśniowska – wokal,
Jerzy Migacz – klawisze.
www.zespolfortis.prv.pl

Gminna Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Porwisza.

Działa ona od listopada 2007r. Powstała z inicjatywy ks. Piotra Barczyka. Jej członkowie rozsiani są po terenie całej naszej gminy. Pełni werwy i zapału „muzykanci” swoimi występami uświetniają liczne imprezy. Orkiestra działa przy Centrum Kultury w Gnojniku i stanowi wspaniała wizytówkę gminy Gnojnik.




Dobrą tradycją Centrum Kultury i świetlicy wiejskiej w Gnojniku jest działająca w nich i ciesząca się popularnością nie tylko miejscowego społeczeństwa grupa teatralna „Dworzanie”. Jest to zespół teatralny, który powstał z inicjatywy instruktora świetlicy wiejskiej w Gnojniku Heleny Święch i z potrzeby samych aktorów. Skład zespołu co pewien czas ulega zmianie, ale podstawowy trzon osobowy pozostaje ten sam.

Są to osoby w różnym wieku: począwszy od dzieci, a skończywszy na osobach po 50 – tym roku życia. Początkowo grupa występowała okazjonalnie, grając przeważnie dla dzieci. W ich repertuarze znajdują się bajki, baśnie, np. „Świniopas”, „Kot w butach”, „Kopciuszek”, „Piękna i bestia”. Pierwszą baśń pt. „Królewna Śnieżka” młodzi aktorzy wystawili w 1996 r. w grudniu podczas spotkania z Mikołajem. Wówczas zostali przyjęci przez miejscową publiczność z niemałym entuzjazmem, co było dla nich zachętą do dalszej pracy aktorskiej.

Doszli do wniosku, że oprócz bajek można również grać sztuki teatralne, które zawodowo grają prawdziwi aktorzy teatralni. Postanowili przygotować spektakl, który wprowadziłby widza do świata czarów i magii. Była to II część „Dziadów” A. Mickiewicza. To wielkie i trudne dzieło grupa przedstawiła we wnętrzu kaplicy znajdującej się w pałacu Goetza w Brzesku, z okazji Święta Niepodległości, a oglądająca publiczność oceniła go wysoko. Ponadto przygotowali szereg przedstawień, np. fragmenty „Ślubów panieńskich”, „Balladynę” i inne.

Nierzadko też rozśmieszają do łez, ponieważ stosownie do okazji przeradzają się w kabaret, uświetniając wiele imprez lokalnych. Mogą się już poszczycić bogatym dorobkiem artystycznym, np. brali udział w eliminacjach rejonowych Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych MASKA’97 w Bochni, w XVII Regionalnym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych MASKA’ 2000 w Żabnie. Ze swoimi sztukami wyjeżdżają do domów dziecka, domów spokojnej starości, szpitali, Warsztatów Terapii Zajęciowej dla dzieci upośledzonych, gdzie podczas gry dzieci pokrzywdzone przez los podchodzą do aktorów i chcą wspólnie z nimi grać.

Ostatnio przygotowali sztukę Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” oraz fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Zdarza się, że widzowie ofiarują „Dworzanom” w podzięce za wspaniałą grę aktorską drobne datki pieniężne. Pieniądze w całości przekazywane są na potrzeby związane z budową nowego kościoła w Gnojniku. Aktorzy chętnie uczestniczą w tak szczytnym celu, a przy tym rozwijają swój kunszt aktorski, bo kto jak nie widownia jest najlepszym krytykiem? Aktualnie od stycznia 2004r. reżyserię, choreografię i opiekę nad zespołem sprawują instruktor świetlicy wiejskiej w Gnojniku Helena Święch i dyrektor Centrum Kultury Ewa Migacz (była członkini grupy).

Obecnie grupa przygotowuje sztukę Moliera "Świętoszek".

Zespół „Pokolenie”
Zespół „Pokolenie” jak sama nazwa wskazuje ma w swoich szeregach, starszych, młodszych i bardzo młodych wykonawców. Zaczynają w nim śpiewać całe rodziny, a przede wszystkim mamy ze swoimi pociechami. Repertuar mają różnorodny i dostosowują go do potrzeb danej chwili.  Gdy wychodzą na scenę robi się wesoło , muzycznie i tanecznie. Śpiewają  m.in. podczas imprez organizowanych przez Centrum Kultury w Gnojniku, tj. „Spotkanie z kolędą” w styczniu i koncert poświęcony pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II w październiku. Ponadto ochoczo przyjmują nowe wyzwania i doświadczenia. Muzyka jest częścią ich życia.




Świetlica wiejska w Uszwi
Grupa śpiewacza „Uszwianie” działa od 12 lat przy świetlicy wiejskiej w Uszwi. Została powołana do istnienia w 1994r. z inicjatywy pani Zofii Babraj. Na początku tworzyły ją członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Uszwi pod kierownictwem Alicji Warkocz.

Od 1996r. grupa, której instruktorem była Maria Górka zaczęła działać przy świetlicy wiejskiej w Uszwi. Dzięki jej staraniom grupa powiększyła się o nowych członków i przyjęła nazwę „Uszwianie”. Honorowym członkiem zespołu jest pan Jan Pasek, poeta uszewski, twórca tekstów piosenek. Obecnie opiekunem grupy jest instruktor świetlicy wiejskiej w Uszwi Lucyna Wnęk.Zespół kontynuuje tradycje związane z miejscowym folklorem jak również uświetnia uroczystości kościelne typu: prymicje, odpusty, niedziele palmowe i inne.

Przy świetlicy wiejskiej w Uszwi działa również młodzieżowa schola „Xenium”.
Mają bogaty repertuar, w którym przeważają piosenki religijne. Dziewczęta chętnie angażują się w różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne.









Świetlica wiejska w Lewniowej

Przy świetlicy wiejskiej w Lewniowej od 1996 roku działa zespół kabaretowy „I to i owo”. Założycielem, opiekunem i choreografem tejże grupy jest Bogumiła Sacha. Po raz pierwszy kabaret pokazał się publiczności w 1998 roku na obchodach Dni Gminy Gnojnik. Z autorskim programem zatytułowanym „Zwyczajni, niezwyczajni”. Grupa co roku przygotowuje jasełka, utrzymane w formie humorystycznej.

Od siedmiu lat istnieje zespół ludowy biorący udział w Dożynkach Gminnych.


Świetlica wiejska w Gosprzydowej
Zespół ludowy „Gosprzydowianie”. Założyciele zespołu jest Kazimierz Serafin. Grupa przygotowuje programy na uroczystości kościelne, strażackie. Co roku bierze udział w dożynkach gminnych. Od stycznia 2001 roku instruktorem i opiekunem grupy jest Maria Mróz.

Zespół instrumentalno – wokalny „Holidays” działający przy świetlicy wiejskiej w Gosprzydowej. Jak powiedziała Maria Dąbrowska "Pismo i sztuka to jedyni świadkowie czasów". Wizytówką Centrum Kultury i świetlicy wiejskiej w Gosprzydowej jest zespół instrumentalno-wokalny „Holidays”. Ta grupa, to jedna wielka rodzina. Obecnie w skład zespołu wchodzi sześć dziewcząt i jeden chłopiec.
Zapał do śpiewu towarzyszy im od dziecka. Dla szerokiego grona publiczności śpiewają i grają od 2004r. Członkowie grupy są ze sobą bardzo zżyci. To osoby dynamiczne, z głową pełną pomysłów i ciekawych wizji muzycznych. Dużo wolnego czasu poświęcają na próby, ponieważ wszystko musi „grać” tak, jak powinno. Każdy przebój jest przez nich precyzyjnie dopracowany. Kochają, to co robią. Uświetniają wiele imprez gminnych, kościelnych i nie tylko. Koncertują w powiecie i wszędzie znajdują sobie uznanie i aplauz publiczności. Śpiewali już m.in. Szczurowej, Rzezawie, Dobrocieszy, Łysej Górze.

Repertuar mają różnorodny, jest w czym wybierać: począwszy od piosenek z dziedziny religijnej, przeboje lat 70. po hity 2006r. Ich ogrom pracy i zaangażowanie zostały zauważone, czego przykładem jest to, że wszystkie wakacyjne niedziele koncertowali. Można powiedzieć, że nie mieli czasu na nudę. Zespół jest laureatem XVII Przeglądu Piosenki Pielgrzymkowej o „Statuetkę bł. Szymona” organizowanego w Lipnicy Murowanej. Jak zapewniają, mobilizuje ich to do dalszej pracy. Ich osobiste zaangażowanie i determinacja napewno jeszcze nieraz dadzą o sobie znać.

Zespół „Relax”
Zespół działa przy świetlicy wiejskiej w Gosprzydowej. Powstał w roku 2008. Debiutował na występie z okazji dnia babci i dziadka w PSP w Gosprzydowej. Dziewczęta same ćwiczą swój wokal. Koncertowały na „Powitaniu lata” w Lewniowej i „Spotkaniu z Kolędą”. Najwięcej jednak śpiewają na imprezach środowiskowych w swojej miejscowości, czym zyskują sobie uznanie publiczności.

www.CK.Gnojnik.pl 2007-2012