historia turnieju szachowego Historia turniejów szachowych
Turniej szachowy ma wieloletnią tradycję. Zaczynało się to bardzo skromnie na szczeblu gminnym. Z uwagi na to, że miłośników tego sportu przybywało coraz więcej przerodził się w turniej międzygminny a następnie w wojewódzki. Z roku na rok poziom uczestników był coraz wyższy i bardziej wyrównany. Do turnieju zaczęli się zgłaszać szachiści z całej Polski i tym samym ta królewska gra przyjęła charakter ogólnopolski.

Rok 1994
Gminne Mistrzostwa Szachowe główna nagroda czarny koń rzeźba artysty ludowego Czesława Gazdy z Gnojnika (jako trofeum przechodnie, zwycięzca trzech kolejnych turniejów otrzymywał go na własność) zwycięzcą został Stanisław Kowlaczyk, uczestników było 8.

Rok 1995 również na szczeblu gminnym ten sam zwycięzca, uczestników 10. W 1996r. konia wygrał Rafał Wnęk i tym samym pozbawił dwukrotnego zwycięzcę ubiegłorocznych turniejów tytułu mistrza gminy Gnojnik oraz głównej nagrody. Drugie miejsce zajął Stanisław Kowalczyk a trzecie Stanisław Górak. Czwarta lokatę Marcin Wiśniewski, piąte Łukasz Wojnicki (wszyscy z Gnojnika) i szóste Andrzej Spytkowski z Uszwi. Uczestników było 11-stu.

W roku 1997 odbył się Małopolski Turniej Szachowy w ramach Dni Gminy Gnojnik W turnieju mógł wziąć udział każdy szachista w wieku do 20-stu lat, wzięło w nim udział 13 szachistów. I miejsce zdobył Tomasz Caba z Gromnika, II Bartłomiej Caba z Gromnika a III Michał Caba z Gromnica. Główną nagrodą był i jest tradycyjnie czarny koń.

Rok 1998 Międzywojewódzki Turniej Szachowy Juniorów i Seniorów (po raz pierwszy rozdział na dwie kategorie wiekowe). W turnieju juniorów (od 6 do 18 lat) wzięło udział 41 osób, natomiast w turnieju seniorów grało 32 osoby. Takiej obsady szachistów nie tylko województwa tarnowskiego, ale i ilości osób jeszcze w tym województwie nie było. Aż 16 juniorów posiadało kategorie szachowe wśród seniorów 9 osób posiadało ranking międzynarodowy ELO, a kategorie szachowe posiadały 24 osoby. Wśród juniorów I miejsce Krzysztof Smolak Górno koło Rzeszowa, II miejsce Łukasz Kopacz z Mielca III miejsce Paweł Zaskalski – Rolnik Róża. Natomiast najbardziej utytułowany szachista mistrz międzynarodowy Bogusław Sygulski z Rolnik Róży zamieszkały w Dębicy zwyciężył w kategorii seniorów, II miejsce Jerzy Markiewicz z Tarnovii Tarnów , III miejsce Arkadiusz Zaskalski z Rolnika Róży.

Rok 1999. Międzywojewódzki Turniej Szachowy o czarnego konia. Na starcie stanęło 127 uczestników wśród juniorów (84) najlepszy okazał się Sebastian Augustyn z LKS Czarnovia Czarna Tarnowska, na kolejnym miejscy został sklasyfikowany Łukasz Kopacz z Mielca. Seniorów było 43, I miejsce zdobył Grzegorz Kopacz z klubu Świt Krzeszowice, II miejsce Jerzy Markiewicz z Tarnovii Tarnów, III miejsce Stanisław Kurnik z Brzeska.

2000 rok Ogólnopolski Turniej Szachowy , w którym wzięło udział 173 osoby. Juniorów było 93 w tej kategorii I miejsce zajął Mateusz Kuzioła z Wieliczki II lokata Mariusz Marek a III Gabriel Stachura. Wśród seniorów najlepsi okazali się Aleksander Kocura ze Lwowa, II Jarosław Kopacz z Mielca III Bartosz Szczechowicz z Krakowa reprezentujący barwy I ligowej barwy LKS Rolnik Róża.

Rok 2001 uczestników 199 amatorów królewskiej gry. 133 juniorów, a 66 seniorów. W pierwszej kategorii triumfatorem okazał się Mateusz Kuzioła z Wieliczki, II Przemysław Zieliński z Gońca Staniątki III Tomasz Caba Z Gromnica. Wśród seniorów I miejsce arcymistrz Kamil Mitoń z Niepołomic, II Jerzy Markiewicz z Tarnovii Tarnów, III Grzegorz Słabek z Krakowa.

Rok 2002 rekordowa liczba uczestników 212 osób, 130 juniorów i 82 seniorów. Był to najsilniejszy turniej szachowy zorganizowany w Małopolsce. Najlepsi z juniorów: I miejsce Daria Pokojska Świt Krzeszowice, II miejsce Kamil Mitoń z Niepołomic, III Arkadiusz Migacz Sandecja Nowy Sącz. Seniorzy I miejsce Kamil Mitoń z Niepołomic, II Dariusz Mikrut z Rzeszowa, III Przemysław Zieliński Goniec Staniątki.

Rok 2003 uczestników było 139 po raz pierwszy rozegrany został w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Gnojniku, 79 juniorów i 60 seniorów. Wśród juniorów I miejsce aktualny w tym okresie mistrz Polski Juniorów do 18 lat w grze błyskawicznej Michał Skalski z Łańcuta zawodnik Rolnika Róży gmina Czarna, II Krzysztof Szromba z Korony Kraków, III Ewa Smolak z Górnovi Górno koło Rzeszowa. Seniorzy: Kamil Mitoń reprezentujący PTSz Płock, Oleg Poliszczuk z Ukrainy, III Przemysław Zieliński ze Staniątek. Organizatorzy mają nadzieję, że następne turnieje będą organizowane o charakterze międzynarodowym, ponieważ chęć uczestnictwa w turnieju zgłasza wielu szachistów z zagranicy.

Sensacje szachowe w Gnojniku 2004 roku. W tym roku na te wspaniałe rozgrywki przyjechało wyjątkowo liczne grono mistrzów i arcymistrzów szachowych z polski i zagranicy W zawodach startować mógł każdy bez względu na posiadane kategorie rankingowe. Impreza szachowa trwała przez dwa dni. Jak zwykle była rozgrywana systemem szwajcarskim – kontrolowanym na dystansie 10 rund dla juniorów i 11 rund dla seniorów. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał przewodniczący rady Gminy Gnojnik Ryszard Machał. W pierwszym dniu turnieju udział wzięło 83 juniorów, w tym 22 z gminy Gnojnik.

Tryumfatorem i zdobywcą tytułu mistrza, źrebiątka i ciekawej nagrody rzeczowej został Michał Motyka z Bielska – białej posiadający najwyższy ranking – 2231 ELO. Drugą pozycję wywalczył Tomasz Caba z Rolnika Róży, a trzeci był Michał Smoła – PUKS Tarnów. Na pozostałych miejscach uplasowali się Paweł Sygulski – Rolnik – Róża, Grzegorz Widła – UKS Magnus Rzezawa, Krzysztof Szromka – Korona Kraków, Dariusz Fistek – UKS Tarnów i na 10 pozycji Damian Wcisło – MDK Bochnia. 11 – te miejsce zajął ośmioletni Filip Jasiak z Tarnowca., który zdobył 7 punktów. Najmłodsi uczestnicy zawodów to: Patrycja Taborska z Goniec MOA Staniątki i Dariusz Kania z UKS Magnus Rzezawa.

Drugi dzień zmagań o tytuł mistrza, główne trofeum Czarnego Konia wyrzeźbionego przez artystę ludowego z Gnojnika Czesława gazdę oraz nagrodę pieniężną obfitował w wiele niespodzianek. W szranki ze sobą stanęło 90 seniorów, wśród których dominowali mistrzowie i arcymistrzowie posiadający rankingi ponad 2000. Zdobywcą głównych nagród został Dariusz Mikrut z Rzeszowa. Okazał się on lepszy od trzykrotnego zwycięzcy ostatnich edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego, Kamila Mitonia z Niepołomic – zajął II lokatę, a na trzecim miejscu uplasował się Artur Jakubiec z Płocka. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Michał Skalski z Rolnika Róży, Przemysław Zieliński ze Staniątek, Jerzy Markiewicz – Dankowice.

Najstarszym uczestnikiem był Edward Dobrociński z MDK Bochnia i Józef Szeląg z Biadolin Takiej renomy turnieju i jego przebiegu mogą nam pozazdrościć organizatorzy podobnych imprez.

26 i 27 lutego 2005r. Z roku na rok poziom uczestników był coraz wyższy i bardziej wyrównany.. Do turnieju zaczęli zgłaszać się szachiści z Polski i z zagranicy. Tym samym ta królewska gra urosła do rangi międzynarodowej. Zawody rozpoczęły się tradycyjnie o godz. 10.00 . Rozgrywane były jak zawsze systemem szwajcarskim – kontrolowanym. Czas gry na partię wynosił 2x15 min. Na dystansie 10 rund.

W pierwszym dniu rozgrywek dzieci i młodzieży było …uwaga!.. aż 99, padł rekord, który będzie trudno pobić w następnych latach. Zwyciężył Tomasz Caba z Gromnika - 9 pkt, II miejsce Paweł Sykulski z Dębicy 8,5 pkt, na trzecim miejscu uplasował się Michał Smoła z Skrzyszowa 8 pkt. Potem kolejno: Piotr Lach z Olkusza, Damian Wcisło z Bochni, Bartosz Sygnet z Krakowa, Marcelina Lis z Czarnej, Wiktor Łęczek z Rzezawy Wojciech Szromka z Krakowa, Dariusz Fistek z Tarnowa.

Znakomicie grał reprezentant gminy Gnojnik Adrian Rudnicki z Gosprzydowej, który nie mając żadnej kategorii szachowej, zajął 11 miejsce wśród 99 uczestników zdobywając 7 pkt. W drugim dniu rozegrany został turniej OPEN, tzn. dla wszystkich szachistów i grup wiekowych, w którym wzięło udział 80 osób. Spośród tej liczby aż 68 osób posiadało kategorie szachowe, z tego 42osoby posiadały rankingi międzynarodowe ELO. Rozegrano aż 13 rund.

Najlepszym szachistą turnieju został arcymistrz Kamil Mitoń – Polfa Grodzisk Mazowiecki, który wywalczył już kolejnego czwartego Czarnego Konia, zdobywając 11,5 pkt. Na II pozycji znalazł się Tomasz Caba z Gromnika , a na trzecim Michał Skalski z Rzeszowa. Kolejne miejsca to: Bogusław Sykulski z Rolnika róży, Daniel Gumuła z Jaworzna, Krzysztof Szromba z Krakowa, mateusz Babula z Jasła, Marta Zielińska, Oleg Poliszczuk z Ukrainy, Daniel Frączek z Rzeszowa. Najstarszym uczestnikiem turnieju był 78 letni Alojzy Orlicki z Wolbromia.

Jubileuszowy X Międzynarodowy Turniej Szachowy o Czarnego Konia został rozegrany 25 – 26 lutego 2006r. Miejscem zmagań zawodników, była hala sportowa Publicznego Gimnazjum im. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Gnojniku. O co z takim zacięciem i skupieniem grali pasjonaci tej królewskiej gry? Otóż, jak co roku gra „była warta świeczki”. Główne trofea, rzeźby naszego artysty ludowego prezentowały się bardzo okazale. Niezmiennie od 10 lat Czarny Koń i Źrebiątko wychodzi spod dłuta artysty ludowego Czesława Gazdy z Gnojnika.

Z roku na rok te unikatowe rzeźby są coraz bardziej piękne i większe, choć sam artysta mówi, że „ mam rozrysowane wymiary i tego się trzymam”. Mimo to co roku rzeźby różnią się od siebie, ponieważ każda jest niepowtarzalna i oryginalna. Tylko pozazdrościć takiego talentu. Zawodnicy nie kryli zachwytu oglądając te „cudeńka”. Jak przystało na tak zaszczytny jubileusz, doliczyliśmy się aż 205 szachistów. Zjechali oni do Gnojnika, aby walczyć o miano najlepszego. W tych dniach Gnojnik przemienił się w prawdziwą potęgę szachową.

W pierwszym dniu zmagań na starcie stanęło, aż 123 juniorów z całej Polski, aby walczyć o źrebiątko i wiele atrakcyjnych nagród. Po 11 rundach rozegranych systemem szwajcarskim - kontrolowanym 2 x 15, zwycięzcą okazał się Daniel Gumuła z Jaworzna, który na co dzień gra w JKS Jaworzno, zdobył 10 pkt. Druga lokata przypadła Damianowi Wcisło z Trzebini, który reprezentował klub Hetman Koronny Trzebinia (9pkt). Natomiast na trzeciej pozycji uplasował się Roman Mucha z PTSz z Płocka (9 pkt). Kolejne miejsca zajęli: Piotr Wąsik, Aleksandra Lach, Michał Smoła, Piotr Lach, Dariusz Fistek, Mirosław Lewicki, Przemysław Janus. Prawie wszyscy z nich posiadali rankingi ponad 2000.

W pierwszym dniu rozgrywek nie zabrakło także reprezentantów z gminy. Mięliśmy przedstawicieli z Uszwi, Zawady Uszewskiej oraz z Gosprzydowej. Ci ostatnio jak co roku przybyli ze swoim dyrektorem Tadeuszem Kowalczykiem, który przez cały dzień bacznie obserwował grę swoich podopiecznych. Jak się można było spodziewać i tym razem pokazali swoje umiejętności czego dowodem są wysokie lokaty jakie zajęli. Najlepszym z gminy okazał się Stanisław Mróz z Gosprzydowej, który nie mając żadnej kategorii szachowej, zajął 22 miejsce. Rewelacyjnie grała również Sylwia Biernat, która znalazła się na 25 pozycji zdobywając 7 pkt.. Trzecim najlepszym z gminy był Adrian Rudnicki również z Gosprzydowej Jak widać całkowicie zdominowali oni tę dziedzinę sportu.

W grupie juniorów, jak określa regulamin grali szachiści od 6 do 18 lat. Najmłodszymi uczestniczkami były: Natalia Gawełczyk z Rzezawy, Iwona Szumera ze Skawiny oraz Agnieszka Kowacz. Z gminy Gnojnik najmłodszymi juniorami okazali się Dawid Biel z Gosprzydowej i Urszula Mróz również z Gosprzydowej. ( mimo aż 11 rund wytrwali do samego końca – gratulujemy im wytrwałości i dobrej gry). 26 lutego o główne trofeum i nagrody pieniężne walczyli seniorzy.

Do udziału w zawodach zgłosiło się 82 osoby. Gościliśmy u siebie zawodników z Polski i z zagranicy ( Rosji i Ukrainy). Kto by przypuszczał, że zawodnik z zagranicy zdobędzie główną nagrodę. A jednak, Oleg Poliszczuk Rosjanin grający w barwach GKS Pniówek okazał się najlepszy. Na 11 rozegranych partii zdobył 9 pkt. Drugie miejsce zajął Dariusz Mikrut z Krakowa ( zawodnik ten w 2004 r. wywalczył Czarnego Konia, tym razem zabrakło trochę szczęścia, a dokładnie jednego punktu). Trzecie miejsce zdobył Daniel Frączek z Rzeszowa. Kolejne miejsca zajęli: Jerzy Markiewicz, Michał Skalski, Oleg Kalinin, Bogusław Sygulski, Daniel Gumuła, Michał Motyka, Marian Lorenc.

Walka między zawodnikami rozgrywała się do ostatniej partii. Znakomicie grała Anna Sygulska z Pilzna, która okazała się najlepszą seniorką. Należy nadmienić, że zwycięzca czterech wcześniejszych turniejów, a tym samym właściciel czterech koni - Kamil Mitoń nie był obecny na turnieju. Bo, kto wie, jaki byłby finał rozgrywek? W rezultacie nasze główne trofeum wyjechało za granicę. Jak co roku organizatorzy przewidzieli również nagrody dla najstarszych uczestników turnieju byli nimi: Józef Szeląg z Biadolin, oraz Tadeusz Płonka z Bochni.

Najlepszym seniorem z gminy Gnojnik okazał się Stanisław Mróz z Gosprzydowej ( jak widać wśród seniorów, także jest najlepszy). Był to nietypowy turniej bo X Jubileuszowy, z czego jesteśmy bardzo dumni, ponieważ rozrasta się coraz bardziej i z roku na rok przybywa nam szachistów z rankingami ponad 2000, a to oznacza że poziom zawodów rośnie z roku na rok imponująco. Przy tym nasza miejscowość jest wypromowana, także za granicami naszego kraju.

Do Gnojnika na XI Międzynarodowy Turniej Szachowy o Czarnego Konia zjechali mistrzowie, arcymistrzowie, a nawet Ci co stawiają pierwsze ruchy na szachownicy. Każdy miał niemałą chrapkę na źrebiątko  i czarnego konia. W pierwszy dzień zmagań szachowych na turniej zjechało 80 zawodników. Znakomicie dopisali reprezentanci gminy i spisali się na „medal”. Sylwia Biernat w ogólnej klasyfikacji zajęła bardzo wysokie 10 miejsce.

Gratulujemy, tzn. że piłka nożna, która trenuje Sylwia nie pochłonęła jej bez reszty i miłość do szachów została. Źrebiątko wywalczył Damian Wcisło z Bochni (8,5 pkt.),  drugie miejsce zajął Michał Smoła (7,5 pkt.), na trzecim miejscu uplasował się Dariusz Fistek (7 pkt. ). Potem kolejno Roman Mucha, Damian Bednarczyk, Mirosław Lewicki, Adrian Wcisło, Sebastian Wcisło, Wiktor Łęczek. W grupie juniorów grali szachiści od 6 do 18 lat.

Najmłodszymi zawodnikami turnieju byli: Wiktoria Łęczek z Rzezawy, Jakub Taborski oraz Wojciech Urbański. Dzieciaki poradziły sobie jak niejeden dobry szachista. Na 9 rund rozgrywanych w turnieju ,4 pkt. zdobyte to naprawdę bardzo dużo biorąc pod uwagę, że te „maluchy” miały niespełna 6 lat.

Drugi dzień zmagań szachowych zgromadził szachistów tych z „najwyższych półek”. Przykładem jest Kamil Mitoń kilkakrotny zwycięzca gnojnickich  turniejów. Obecnie posiada on ranking 2….. i zajmuje 58 miejsce w klasyfikacji najlepszych szachistów na świecie.  Przeciwnicy liczyli się z tym. Wszystkim podobał się Czarny Koń, który kusił i zachwycał swoim wyglądam, ale jak można było przewidzieć wygrał najlepszy.

Tak oto Kamil Mitoń po raz kolejny zwyciężył w ogólnej klasyfikacji turnieju OPEN zawiózł do kolekcji kolejnego konika. Jak powiedział: cieszę się z każdej wygranej, ale do Gnojnika przyjeżdżam w głównej mierze ze względu na Czarnego Konia. Jest to jedyna taka nagroda, która jest niepowtarzalna i unikatowa. Coś pięknego. A moja kolekcja trochę się uszczupliła, ponieważ znajomi z Danii, którzy ostatnio mnie odwiedzili, nie mogąc się nachwalić moich trofeów po prostu wzięli sobie dwie rzeźby tam do siebie  i cóż było robić, przyjechać i wygrać kolejną rzeźbę.

Tak też się stało. Druga lokatę zajął Bogusław Sygulski, a na trzecim miejscu uplasował się Artur Jakubiec. Kolejne miejsca zajęli: Michał Skalski, Krystian Kuźmicz, Daniel Frączek. Najlepszą seniorką była Edyta Andrzejewska. Najstarszymi uczestnikami turnieju byli Jan Majchrowicz z Krakowa oraz Kazimierz Gałka ze Świebodzina. Gnojnicki turniej w drugim dniu zmagań szachowych zgromadził 79 uczestników, w tym kilkudziesięciu z rankingiem ponad 2000. Jak ktoś powiedział nie liczy się ilość, lecz jakość.

Zważywszy na fakt, iż Gnojnik to miejscowość o strategicznej lokalizacji i wielowiekowych korzeniach jesteśmy pewni, że szachy zawitały tutaj na dobre. Stwierdzić natomiast można z całą pewnością, iż dziś siedziba naszej gminy jest gniazdem szachistów, którzy tłumnie zjeżdżają się z całej Polski jak również z zagranicy. Co roku zapraszamy do naszej malowniczej gminy na rozegranie kilku partii szachowych i zmierzenie się z najlepszymi.

www.CK.Gnojnik.pl 2007-2012